10.07.2019
Moje štiridnevne počitnice na Cresu sem pričela v svojem slogu - ob jezeru. Vranskem. Ko sem načrtovala mini izlete na otoku, je bilo seveda prvo na vrsti. V svoji kriptodepresivni (takoj razložim) globini sladkovodnega jezera se skrivajo krasne zgodbe, ki jih želim deliti s teboj.
Njegova površina meri 5,75 km2, zadržuje pa 220 milijona kubičnih metrov sladke vode izjemne kakovosti. Gladina se nahaja 13,6 m nad morjem, na najglobljem dnu pa bi pristali 61 metrov pod morjem - od tod ime kriptodepresija. Številke, ki ga označujejo, pa so še najmanj zanimive.
Kako je nastalo Vransko jezero?
Še do danes ni znano, kako je jezero nastalo. Obstaja pa luštna legenda o njegovem izvoru. Pred davnimi leti sta v gradu, kjer je danes jezero, živeli dve sestri. Ena je bila premožna in skopuška, druga pa revna. Ker bogata sestra ni želela pomagati svoji sestri s hrano ali pijačo, jo je na nek nevihtni dan doletela božja kazen. Zalilo je grad in tako je nastalo jezero. Še danes se, če ste čisto tiho, včasih slišijo zvonovi z dna jezera.
Druga legenda pa pravi, da okoli jezera v jamah živijo vile. Morda tudi škratje?
Jezero je najpomembnejši vir sladke vode za Cres in Mali Lošinj, dostop do vode pa prepovedan. Jaz sem na vsak način želela ujeti njegovo lepoto v dlan in tak kotiček tudi našla.
Kje lahko vidite najlepši pogled na Vransko jezero?
Kot za vsako najlepšo reč se je tudi za razgled treba potruditi. Z avtom se zapeljete od Cresa proti Malemu Lošinju. Ne zavijete za tablo Vrana, ampak nadaljujete do križišča in zavijete desno za Stivan. Kmalu po odcepu boste ponovno zavili desno za kraj Grmov.
Nekaj kilometrov se peljete v smeri jezera, nato parkirate ob makadamski cesti in se pripravite na dolg sprehod. Ne pozabite na vodo.
Suha pokrajina, polna skal in grmovja, vas bo pospremila v smeri jezera. Na poti bodite pazljivi, saj se čez grmičke vijejo strahovito dolge in ogromne pajčevine. Na nekaterih se gugajo tudi veliki pajki, ki se jih raje izognite v loku, če niste ravno ljubitelji.
Ustavite se pri veliki skali v obliki dveh obrazov, ki se gledata. Mižita, a se vidita, čutita. Splezala sem na skalo in se precej časa zadržala gor. Fotografirala razglede in zajemala božansko energijo, ki se vije okoli. Prisvojila sem si jo, mojo skalo.
Nadaljuješ pot po hribu, pot gre nekoliko postrani in tudi zaradi tega je res užitek. Če boste imeli srečo, boste videli in slišali ovčice, ki bodo korakale po poteh.
Vztrajajte še naprej med grmi in skalami, da dočakate čudovit razgled. Povzpnite se še malo proti vrhu in jezero se vam bo usedlo v dlan. Ni poti do vode, a je z vrha tako markantno, da dotik vode ni potreben.
Vzemite si par ur za to doživetje, še posebej, če radi lovite razglede v fotografije.
Kaj še lahko vidite na otoku Cres?
Otok Cres me je prepričal, ker ni nikjer nobene gneče. Obiskala sem 3 plaže in na vsaki se sonči ravno prav obiskovalcev, da je prijetno. In prav vsi so vljudno tihi, da ne motijo miru. In morje … oh, kristalno turkizno čisto … nepopisno lep občutek, ko zaplavaš v njem, pogledaš v vodo in vidiš turkiz.
Plaža Porozina - v iskanju plaž, ki niso ob glavnih žilah otoka sem naletela na plažo Porozina; nahaja se tik ob kraju Porozina, kjer vas na otok pripelje trajekt, a naj vas ne zavede; plaža je izjemno lepa, obiskovalcev ravno prav, da ni gneče, morje pa kristalno čisto; če se odpravite od plaže še malček naprej, pa vas v naslednjem zalivu čaka še ena manjša plaža; jaz sem popoldne preživela v večji, do manjše sem pa odplavala. Krasno!
Dostop do avta: ne do plaže, urejeno parkirišče, nato 10 minut peš
Plaža Mali bok
Čudovita manjša plaža s turkiznim morjem in skalami vas bo navdušila. Sence na plaži ni, toda če vztrajate do popoldneva, bodo skale zacčele prekrivati plažo in poskrbele za prijetno senco. Nad morjem krožijo beloglavi jastrebi, ki so zaščitena vrsta na otoku.
Dostop do avta: ne do plaže, urejeno parkirišče, nato 15 minut peš
Plaža Koromačna
Še ena čudovita plaž, do katere vodi lepa pot po gozdu. Posebna je po manjših zalivčkih v senci in jamah, v katere lahko zaplavate. Res krasno doživetje. Na plaži je tudi pomol, s katerega lahko skačete.
Dostop do avta: da, do plaže na urejenem parkirišču
Kraj Lubenice - čudovito odmaknjen kraj na vrhu pečine z izjemnimi razgledi, kjer si lahko ogledate majhen muzej ovčarstva, obiščete restavracijo z domačimi dobrotami, kupite šaški sir in uživate v pogledu na plažo sv. Ivana, ki velja za najlepšo na otoku. Do nje vodi kar dolga slikovita pot, zato si le vzemite čas, da jo doživite. V bližini je tudi plezališče in še ena manjša plaža.
Cres me je res prijetno presenetil. Ljubi otok, še se vidiva. Naslednjič bom spet raziskovala plaže, ceste za tek in dobro malvazijo.