Kje ga najdete: ob robu gozda v kraju Črešnjevec v okolici Slovenske Bistrice
Velikost: neznano
Globina: neznano
Tezlov ribnik je zaseben ribnik ob robu gozda, ki ga krasi ljubka hiška. Ob mojem obisku je bil prekrit z ledom.
Kje ga najdete: v Krajinskem parku Ponikovski kras
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ribnik Steska je bil moja zadnja postojanka tisti dan. Najbolj si ga bom zapomnila po mačkicah, s katerimi sem si delila kočo, v kateri sem jedla postrvi. Maček Bili in njegova sestrica sta zavzela dva stola in se grela ob kaminu.
Voda, ki se izteka v ribnik je izvirska voda in izvira v jami Steska. Voda je izredno čista in hladna. Poleti in tudi pozimi drži konstantno temperaturo +9°C.
3 ribniki
Kje ga najdete: v bližini Dobrne
Velikost: neznano
Globina: do 3 m
Največji ribnik je res čudovit. Prekrasen pomol s klopmi in lepo urejena okolica kar vabi na piknik. Zraven sem dodala še dva zaraščena ribnika v okolici.
Kje ga najdete: v bližini Dobrne
Velikost: neznano
Globina: neznano
Malo jezerce svetlo rjave barve se nahaja v bližini ruševin Kačjega gradu. Gladina voda je bila ves čas v gibanju zaradi plavajočih račk.
Kje ga najdete: blizu kraja Beli Potok pri Frankolovem
Velikost: neznano
Globina: neznano
Malo jezerce sem slučajno videla na poti. Nahaja se v bližini večje hiše in kamnoloma.
6 ribnikov
Kje ga najdete: v bližini kraja Frankolovo
Velikost: neznano
Globina: neznano
6 ribnikov Stranice je krasna ideja za popoldansko kosilo. Znani so po športnem ribolovu, ribogojnici, gostinski ponudbi rib iz ribogojnice ter vzgoji zelenjave s pomočjo rib.
Ko sem bila tam, sem zaokrožila največji ribnik, namenjen ribolovu, in gostinski lokal. Prijetno je dišalo po hrani.
3 jezera
Kje jih najdete: pri restavraciji Anja
Velikost: neznano
Globina: neznano
Tri jezera ležijo ob restavraciji Anja v naselju Zgornje Hoče.
Kje ga najdete: na travniku pred Framskim slapom
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ljubko malo jezerce sem našla na travniku na poti do Framskega slapu.
Kje ga najdete: ob smučišču Areh
Velikost: neznano
Globina: neznano
Umetno jezero je bilo ustvarjeno za zasneževanje smučišč. Tik ob jezeru je tudi disk golf park. Slike razkrivajo, kako spreminja svoj obraz, ko se skriva sonce.
V bližini obiščite tudi Ruško kočo ter znamenito cerkev svetega Areha (Henrika), po katerem je to področje dobilo ime. Cerkev naj bi obstajala že od konca 15. stoletja, današnjo podobo pa je dobila v letih od 1650 do 1659.
2 jezeri
46.501002, 15.484063 in 46.498391, 15.487139
Kje ju najdete: v gozdu v bližini hiše Cojzarica na Pohorju
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ti dve jezeri sva pa moji najljubši v teh koncih! Tako skriti, tako čudoviti, tako barviti. Jesenske barve jih naredijo res izjemne. Pohorski gozdovi res razvajajo z lepotami.
V prvem delu galerijo boste spoznali "zeleno" jezero, v nadaljevanju pa "črno". To nista uradni imeni, tako sem ju začutila.
Kje ga najdete: ob hiši Cojzarica na Pohorju
Velikost: neznano
Globina: neznano
Hiša Cojzarica je prijazna hiša, kjer ponudijo izvrsten pasulj in domač štrudelj. Zagotovo še kaj, a to sem si jaz privoščila na lovu za jezerom, ki se nahaja v neposredni bližini.
Kje ga najdete: ob smučišču Trije kralji
Velikost: neznano
Globina: neznano
Jezera ob smučiščih so res zanimiva in to je še eno v seriji umetnih jezer, ustvarjenih za zasneževanje. V bližini je hotel Jakec.
Kje ga najdete: med pohorskimi gozdovi
Velikost: < 0,5 ha
Globina: neznano
Tiho jezero, Falski tajht oz. Falski ribnik je še en krasen zaklad, ki se skriva med pohorskimi gozdovi. Je umetno jezero, ki so ga zajezili, da je v preteklosti spravljanje lesa v dolino.
V jezero priteka in izteka potok Lobnica, zato gladina jezera niha med letom. Ob jezeru boste našli klopco in in čudovita drevesa. Še posebej sem opazila štiri, ki so kot družina z dvema otrokoma.
Berem, da ob jezeru raste mesojeda rastlina rosika. Ob mojem obisku je bil sneg, zato nisem videla nobenega rastlinja.
Sem pa našla staro pločevinko v jezeru, ki sem jo vzela iz vode in odnesla s seboj. Čuvajmo naravo.
Na poti do avta sem po naključju spoznala osebo, ki mi je dala nekaj več informacij o tem, kako bodo razvijali Tiho jezero. Krasno je slišati! Seveda vas obvestim, ko bom vedela več.
Kako priti do jezera: parkirajte pri domu na Osankarici in sledite tablam za pot Tiho do Tihega jezera, oziroma koči pri Klopnem vrhu.
Kje jo najdete: ob hiši
Velikost: neznano
Globina: neznano
Malo jezerce, prikupna mlaka, leži ob hiši v naselju Cezlak.
Kje jih najdete (8): v Zgornjem Konjišču
Velikost: neznano
Globina: neznano
Osem gramoznic v Zgornjem Konjišču je zelo lepo urejena lokacija za ribolov. Čudoviti odsevi, pokošena trava in dom labodov s prekrasno hiško so zagotovo ena lepših lokacij za ribiče.
Kje ga najdete: v Žepovcih
Velikost: neznano
Globina: neznano
Našla sem ga na poti do 5 jezer v Žepovcih. Na hitro sem se ustavila pri hiši in naredila nekaj fotografij domačega jezera.
Kje jih najdete (5): v Žepovcih
Velikost: neznano
Globina: neznano
V Žepovcih najdete pet jezer. Najprej vas v gozdu pozdravita dva, toda do njiju se morate prebiti čez koruzna polja in zaraščeno jaso. Trije pa ležijo nekoliko naprej, prekriti z nekakšno zeleno plastjo.
Kje ju najdete (2): v Segovcih
Velikost: neznano
Globina: neznano
Dve jezeri z dvema obrazoma. Eden zelo urejen, ob katerem leži lesena hiška z lesenim medvedom, drugi povsem zanemarjen in zaraščen. Ob slednjem sem videla tudi okostje neke živali, kar srhljivo, hitro sem šla od tod.
Kje ga najdete: v Lutvercih
Velikost: neznano
Globina: neznano
Jezero je zasebne narave, zato sem na hitro ustvarila nekaj fotografij z nasipa.
Kje jo najdete: v Podgradu
Velikost: neznano
Globina: neznano
Gramoznico si bom zapomnila po res ličnem ribiškem domu. Zelo lepo urejeno jezero, polno rož okoli. Krasen prostor za ribolov.
Kje ga najdete: v Gornji Radgoni za Lidlom
Velikost: neznano
Globina: neznano
Nahaja se za trgovino Lidl. do njega vodi takšna industrijska pot, toda glede na okolico je prav lep, ovit v bičke.
Kje ju najdete (2): v Gornji Radgoni
Velikost: neznano
Globina: neznano
Jezeri v gozdnem parku Lisjakova struga sta mrtvici reke Mure. Gozdni park je pravi naravni biser ob reki Muri. Sedaj v mrtvico ne priteka več reka Mura, ampak potok Hercegovščak. Park je namenjen rekreaciji, sprostitvi ter spoznavanju naravne dediščine. V parku je igrišče za odbojko na mivki, balinišče ter koše za igranje košarke. V Lisjakovi strugi se nahaja nekaj predstavnikov drevesnih vrst, ki so zaščiteni pod državnim ali lokalnim varstvom, kot na primer črni topol in bela vrba.
Park je dobil ime Lisjakova struga po družini, ki je nekoč živela nad strugo, po domače pa so jo klicali Lisjakovi. Čeprav niso nikoli bili lastniki struge, so ljudje strugo poimenovali po njihovem vzdevku.
Mene so navdušili odsevi dreves v vodi in prikupen mostiček.
Kje jih najdete (3): v naselju Mele
Velikost: neznano
Globina: neznano
Tri jezera so si čisto različna - eno je povsem prekrito z zelenimi pikicami, ob enem stoji hiška, tretje pa je na polovico prekrito z lokvanji. Nisem se mogla upreti - enega sem odtrgala in ga pripela na krmilo kolesa. Do konca dneva sem imela čudovito družbo.
Kje ga najdete: v Radencih
Velikost: neznano
Globina: neznano
Jezero se nahaja sredi gozda v Radencih. Umaknjeno in skrito, a s klopcami in paviljonom vabi k obisku. Čez vodo je speljan lesen most, a moraš zbrati kar nekaj poguma za prečkanje, saj ni videti zelo varen. Ob jezerih so našle dom čebelice.
Kje ju najdete (2): v kraju Hrastje Mota
Velikost: neznano
Globina: neznano
En večji z otočkom in drugi brez. Pot do njiju vodi čez lepa, samotna polja.
Kje jih najdete (10): v kraju Hrastje Mota
Velikost: neznano
Globina: neznano
Gramoznica pri Barnu je skupina 10 večjih in manjših jezerc. Raj za ribiče, ki pretežno lovijo krape.
Kje ga najdete: tik ob Trojiškem jezeru
Velikost: neznano
Globina: neznano
Bajer je učni poligon o stoječih vodah, zame pa zagotovo eden bolj čudovitih jezerskih odkritij. Majčkeno bitje, ob katere se spočijejo oči ob vseh odtenkih zelene barve listov, cvetlic in vrsticami knjig, ki čakajo v prikupni hišici s knjigami.
Nahaja se tik ob velikem bratu, Trojiškem jezeru.
Kje ga najdete: v Zgornjem Porčiču
Velikost: neznano
Globina: neznano
Jezero se nahaja na turistični kmetiji pri Gunglu. Našla sem ga slučajno, ko sem se vozila proti Trojiškem jezeru. Lastnik se je pripeljal ravno, ko sem bila tam in mi prijazno razkazal jezero in kočo za najem.
Na spletu berem o aktivnostih ob tem jezeru:
Imajo tudi čudovito leseno teraso z rožami.
Kje ga najdete: v Bratislavcih
Velikost: neznano
Globina: neznano
Malo jezerce v Bratislavcih se nahaja ob cesti, objet z drevesi.
Kje ga najdete: v kraju Savci med Ptujem in Ormožem
Velikost: 15 ha
Globina: 3,6 m
Ribnik Savci, Savsko jezero ali Savski ribnik ali je akumulacijski ribnik, s katerim upravlja ribiška družina Ormož. V jezeru prevladujejo babuške, krapi, amurji in ploščiči. Veliko je tudi ameriških somičev.
Ob ribniku se nahaja ribiški dom, del katerega je namenjen gostinski dejavnosti.
Kje jih najdete: ob Ptujskem jezeru
Velikost: 55 ha
Globina: neznano
Izjemno zanimive Ormoške lagune so mokrišče antropogenega nastanka, ki leži na območju rečnega ekosistema Drave ob Ormoškem jezeru. Sestavljajo ga plitvi bazeni s trstišči in sestoji rogoza, obdaja pa ga poplavni gozd, redek ostanek mehkolesne rečne loke v Sloveniji.
So pomembno gnezdišče vodnih ptic in ključno postajališče za ptice selivke v Sloveniji. Tukaj je bilo zabeleženih že 29 gnezdečih vrst vodnih ptic, med katerimi so tudi ogrožene in redke vrste kot so čapljica, mala tukalica, kostanjevka, polojnik, rdečenogi martinec in navadna čigra. V času selitve se redno pojavlja 30 vrst, njihovo število v selitvenem obdobju pa lahko doseže tudi več deset tisoč ptic, med katerimi so najštevilčnejši močvirski martinci in togotniki.
Gre za izjemen primer nekaj desetletij dolgega sodelovanja med industrijo (Tovarna sladkorja Ormož – TSO) in naravovarstveno organizacijo (Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije – DOPPS), ter vzorčen primer in poučen prikaz sodobne naravovarstvene prakse, kako se lahko zavaruje naravna in kulturna dediščina. Je trenutno najmlajši naravni rezervat v državi, saj je bil uradno razglašen maja 2017. Naravovarstveno delovanje društva na tem območju sega že v zgodnja 80. leta prejšnjega stoletja in sovpada z nastankom Ormoških lagun. Te so nastale s pričetkom obratovanja Tovarne sladkorja Ormož v letu 1980 in so imele vlogo odlaganja in čiščenja sedimenta, ki je nastal pri pranju sladkorne pese za potrebe proizvodnje sladkorja. Bazeni s plitvo in s hranili bogato vodo so takoj privabili številne ptice, kar pa so opazili tudi ornitologi. Pričelo se je dolgotrajno uspešno sodelovanje s Tovarno sladkorja Ormož, kjer je vodstvo imelo čut za varstvo narave in posluh za naravovarstvene predloge (naravniparkislovenije.si).
Kje ga najdete: v Ormožu
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ormoško jezero je umetno jezero na reki Dravi in velja za eno največjih akumulacijskih jezer v Sloveniji. Predstavlja tudi mejo med Slovenijo in Hrvaško.
Ob obali jezera se nahajajo večja trstišča, travišča in močvirni gozd. Tu so svoj dom našle številne vodne ptice, na njem pa prezimuje tudi redek pritlikavi kormoran.
Ob Ormoškem jezeru se nahaja naravni rezervat Ormoške lagune, ornitološko izjemno pomembno mokrišče. Jezero in lagune predstavljajo največje slovensko počivališče za vodne ptice selivke.
Kje ga najdete: v Ormožu
Velikost: 2,5 ha
Globina: 4,54 m
Ribnik Ormož ali Ormoški ribnik je nastal v glinokopni jami, ko so opustili izkop gline za potrebe ormoške opekarne pred približno 30 leti.
Zahodni del ribnika je zaščiten, porasel s trstičjem in rogozom ter namenjen drstičju rib. Na dnu ribnika so izviri vode.
Kje ga najdete: v Osluševcih med Ptujem in Ormožem
Velikost: neznano
Globina: neznano
O jezeru v Osluševcih se nahaja manjša koča, kamnit žar in čoln, za katerega se zdi, da že lep čas ni drsal po vodi. Tabla opozarja, da je hoja ob jezeru smrtno nevarna, ampak nikakor nisem našla vzroka za takšno opozorilo.
Na sredini se nahaja goznat otoček.
Kje ga najdete: v kraju Dežno pri Podlehniku južno od Ptuja
Velikost: 7,9 ha
Globina: 2,8 m
Jezero Dežno ali tudi Dežno jezero je akumulacijsko jezero v zahodnem delu vinorodnih Haloz. Prve ribnike so tod zgradili menihi dominikanci, pozneje pa so jih oskrbovali patri iz samostana na Gorici.
Mene je očaralo z neskončnimi zlaticami in regratovimi lučkami ob obali.
Njegov prvotni namen je bil zadrževanje visokih vod in namakanje kmetijskih površin, vendar se zato ni nikoli uporabljalo; zdaj je v zasebni lasti (vir: knjiga Vsa slovenska jezera).
Ob njem se nahaja Gostišče ob ribniku, ki lahko sprejeme in postreže tudi do 300 gostov. V svoji ponudbi imajo raznorazne jedi, med drugimi tudi značilno haloško gibanico ter vina iz Haloz.
Ribnik je bogat s krapi, smuči, amurji in ne manjka tudi male ribe. Vsako leto vložimo okrog 2.000 kg konzumnega krapa (turizem.haloze.org).
Kje ga najdete: v kraju Zgornja Pristava južno od Ptuja
Velikost: 3,5 ha
Globina: 2 m
Ribnik Zgornja Pristava ali Pristavski ribnik je prvotno nastal kot rečna mrtvica reke Dravinje. Z drevesnim otokom je čudovit košček narave, kjer si lahko odpočiješ. Ob ribniku se nahaja koča.
Kje jo najdete: v Stogovcih pri Majšperku
Velikost: neznano
Globina: neznano
Mlako v Stogovcih sem našla, ko sem kolesarila proti Ptuju.
Kje ga najdete: v Stanečki vasi
Velikost: 0,68 ha
Globina: neznano
Ribnik Stanečka vas je prijeten ribnik, nekoliko umaknjen s ceste v gozd. Ob mojem obisku se je okoli sprehajal mladi par, ob koči pa je sedel starejši gospod.
Zelo prijeten in miren kraj. Tudi za ribiče, ki lovijo ribe: zelenika, ščuka, som, smuč, rdečeperka, rdečeoka, ostriž, linj, krap, koreselj, klen, amur.
Kje jo najdete: ob cesti zahodno od Majšperkom
Velikost: neznano
Globina: neznano
Majhna mlaka se nahaja ob cesti proti Majšperku.
Kje ga najdete: v Stopnem blizu Majšperka
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ljubko okroglo jezero z otokom v cvetličnem objemu sem našla slučajno, ko sem kolesarila proti Majšperku. Zdi se prava oda rožam, saj kar buhti od cvetenja in barv.
Kje jih najdete: med Farovcem in Pečkami vzhodno od Slovenske Bistrice
Velikost: neznano
Globina: neznano
Tri gramozne jame za ribogojnico so lepa jezera ob krasnem gozdu.
Kje jo najdete: v Mostečnem
Velikost: neznano
Globina: neznano
Majhna mlaka se nahaja sredi naselja Mostečno.
Kje jo najdete: v Ložnici pri Farovcu
Velikost: neznano
Globina: neznano
Gramozna jama Ločnica je manjši zasebna stoječa voda sredi njiv.
Kje ga najdete: v Farovcu
Velikost: 70 arov
Globina: 2 m
Ribnik Farovec je zelo lepo urejen in simpatičen ribnik, ob katerem je bilo kar nekaj ribičev. Čez ribnik poteka lesen most, sredi katerega je gostilna, znana po hišni specialiteti - pečen krap na žaru. V gostilni lahko kupite karto za ribolov.
Ribnik postane zvezda v mrzlih zimah, ko jezero postane ledena ploskev, na kateri organizirajo tekmovanja v curlingu.
Poleg velikega ribnika se nahajata še dva majhna.
Kje ga najdete: v Hudem Kotu, globoko v pohorskih gozdovih
Velikost: neznano
Globina: neznano
Malo črno jezero v obliki srca sem našla po naključju, medtem ko sem se sprehajala v okolici jezera 998. Označeno ni na nobenem zemljevidu, zato je bilo res izjemno presenečenje. Kot bi se tisti trenutek ustvarilo posebej zame za zbirko Moja jezera in tako poskrbelo za popoln zaključek dneva.
S seboj sem vzela košček jezera ... storž, ki je ležal na skali ob jezeru in klical, da želi z menoj.
Peti oktober in jezero 999 sta za vedno zapisana globoko v moje srce.
Kje ju najdete: severno od Ribniškega jezera ob makadamski cesti
Velikost: neznano
Globina: neznano
Jezerci se nahajata ob makadamski cesti v globinah pohorskih gozdov. Zdi se ti, da si prišel na konec sveta, ko ju najdeš. Najprej te preseneti črna barva vode, nato čudovito zeleno listje in tudi dež ne zmoti, saj se lahko umakneš v mali lesen bunker ob jezeru.
Res je pričelo deževati, ko sem prišla do jezera. Ni me zmotilo, saj sem se ob njem počutila res varno. Hitro sem naredila 2 fotografiji manjšega, nato pohitela pod streho hiške. Opazovala sem jezero, poslušala dež in preprosto uživala. Ko je prenehalo deževati, sem se odpravila na kratek sprehod v okolico in našla jezero številka 999.
Kje ga najdete: južno od kraja Josipdol na Pohorju
Velikost: neznano
Globina: neznano
Jezero v kamnolomu, v katerem predelujejo pohorski tonalit, se nahaja blizu naselja Josipdol.
Jezera v kamnolomih so mi res nekaj posebnega. Ujeta med visoke skale s krasnimi odsevi me spominjajo na visokogorska jezera.
Josipdol je manj znani kraj s približno 400 prebivalci v občini Ribnica na Pohorju, a izjemno zanimiv. Na severni strani Pohorja velja poleg Cezlaka na južni strani za osrčje pohorskega kamnoseštva. Ob cesti pri Josipdolu se nahaja dvostranski enojen lipov drevored dolg 150 m. Z muzejem na prostem ohranjajo spomin na 200-letno zgodovino kraja. Ko se voziš po naselju, začutiš, kako prebivalci živijo svojo zgodovino. Čudovito!
Kje ga najdete: blizu Ribniške koče na Pohorju
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ribniško jezero pod Jezerskim vrhom na Ribniškem polju je visoko šotno barje, staro okrog 8.000 let. Obsega Ribniško jezero in 3 mala barjanska okna, obdana s smrekovimi gozdovi in ruševjem.
Pot do jezera, ki vodi od Ribniške koče, je nezahtevna in res prikupna z lesenimi mostički. Primerna je tudi za družine z majhnimi otroki. Ob jezeru in na poti si lahko odpočijete na klopcah.
Ljudsko izročilo pravi, da v Ribniškem jezeru živi povodni mož Jezernik, ki se je v jezero preselil z Uršlje gore, ko so na njej zgradili cerkev. Z gore so ga namreč pregnali cerkveni zvonovi, ker so motili njegov mir.
Res prikupna ideja za izlet!
Kje ga najdete: blizu Ribniške koče na Pohorju
Velikost: neznano
Globina: neznano
Jezero se nahaja v neposredni bližini Ribniške koče na Pohorju. Verjetno je namenjeno zasneževanju smučarskih prog.
Kje jih najdete: v kraju Miklavž na Dravskem polju
Velikost: neznano
Globina: neznano
Miklavški ribniki se nahajajo v Miklavžu na Dravskem polju. Prvi je poraščen s trstiko in tudi v drugem je veliko različnega rastja, tretji, največji med njimi, se ponaša z veliko ribami.
Okoli ribnikov domujejo race mlakarice, občasno priletijo tudi labodi, posebna zanimivost pa so štorklje, ki gnezdijo na drogu pred cerkvijo.
Zanimivost: v bližini se nahaja gomilno grobišče iz časa Rimljanov.
Vir: turizem-miklavz.si
Trije ribniki so bili zadnji na sporedu tistega dne mojega kolesarjenja, zato sem jih doživela v mraku.
Kje jih najdete: v bližini letališča Maribor
Velikost: neznano
Globina: neznano
Prva Gramoznica Hoče se nahaja pod mostom avtoceste v Spodnjih Hočah. Napaja jo podtalnica, zato je voda v njej čista. V gramoznici živijo kapitalni krapi in amurji, ki jih rado lovijo ribiči.
Druga gramoznica se nahaja zelo blizu, le nekaj sto metrov v smeri letališča.
Kje jih najdete: v Hotinjski vasi
Velikost: 1,8 ha
Globina: 5 m
Trije Hotinjski ribniki so skupina dveh ribnikov sredi polj in tretjega v središču vasi. Eden je čisto presušen, drugi ima le še malo vode, glavni pa je poln življenja. Ob njem se nahaj tudi veliko otroško igrišče.
Kje jo najdete: med krajema Rače in Kidričevo
Velikost: neznano
Globina: neznano
Gramoznica Pleterje, Marušina gramoznica ali Zeleno jezero oziroma Green lake. Vsa ta imena nosi eno jezero, ki je postalo edinstven športno-rekreacijski center.
Ob jezeru organizirajo celo paleto športnega dogajanja in kulturnih dogodkov. Tudi športni navdušenci imajo veliko možnosti: smučanje na vodi, supanje, uporaba naprav za fitnes na prostem, odbojka na mivki, vožnja z kajaki in pedolini ter seveda kopanje.
Ob obali jezera je možno kampirati, otroci se bodo veselili igrišča z otroškimi igrali, za razled poskrbi razgledni plato, za okrepčilo pa bogata gostinska ponudba.
Ponujajo tudi pester nabor kulturnega dogajanja, kot so koncerti, stand up predstave in različni tematski večeri.
Kje ga najdete: zahodno od Rač
Velikost: neznano
Globina: neznano
Gramoznica se nahaja zahodno Rač in je namenjena kopanju gramoza.
Kje ga najdete: ob hiši na Ptujski cesti
Velikost: neznano
Globina: neznano
Mali ribnik se nahaja ob hiši na Ptujski cesti.
Kje jih najdete: v Krajinskem parku Požeg
Velikost: 36 ha
Globina: 3,7 m
Škorčevi ribniki je skupno ime za 6 ribnikov, ki se nahajajo v Krajinskem parku Požeg. Velik ribnik in nekaj manjših, kamor sodi tudi ribogojnica.
Kje jih najdete: v Krajinskem parku Rački ribniki južno od Rač
Velikost: 34 ha
Globina: 3 m
Rački ribniki se nahajajo v Krajinskem parku Rački ribniki – Požeg, v katerem sem našla kar 16 velikih in malih ribnikov. Park zajema tudi nižinski poplavni gozd in travnike z mejicami.
Ribniki z okolico predstavlja življenjski prostor redkim in ogroženim rastlinskim in živalskim vrstam, našteli so preko 210 vrst ptic, 50 vrst kačjih pastirjev ter 12 vrst dvoživk.
Park je prepleten z urejenimi potmi, ki so primerne za sprehajanje, tek ali kolesarjenje. Tukaj res lahko uživamo v neokrnjeni naravi in poslušanju neštetih vodnih ptic.
Rački ribniki so skupina treh skupin ribnikov: Rački ribniki, Turnovi ribniki in ribniki Podova. V slednjih je največji presušen.
Poti po parku so označene z informativnimi tablami in primerne za vse starosti, saj vodijo po ravnini. Sprehodite se lahko po Grajski, Močvirkini ali Ponirkovi poti.
Kje ju najdete: ob Ljubljanski cesti
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ribnika sta zasebne narave, zato se nisem približala.
Kje jih najdete: v kraju Rače
Velikost: neznano
Globina: neznano
Pet ribnikov se nahaja med krajema Hotinja vas in Ješenca. Štiri so namenjeni ribolovu, eden pa verjetno vzreji rib.Ob vseh je bilo veliko ribičev.
Kje ga najdete: v naselju nad gradom Slivnica
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ribnik se nahaja sredi novega naselja blizu travnika nad Grajsko cesto nad zapuščenim gradom Slivnica.
Kje jih najdete: med krajema Spodnje Hoče in Radizel
Velikost: neznano
Globina: neznano
Trije Slivniški ribniki so priljubljeni med ribiči in številnimi ptiči in dvoživkami, ki so tukaj našli svoj življenjski prostor.
Velik pomen za naravo ima tudi Hoški gozd v zaledju ribnikov, kjer občasno gnezdi redka črna štorklja.
Kje jih najdete: v kraju Pivola
Velikost: neznano
Globina: neznano
Trije ribniki Pivola se nahajajo v kraju Pivola. Vsak izmed njih je drugačen. Največji med njimi je bil prvotno namenjene namakanju sadovnjakov, danes pa je priljubljen prostor za ribiče. Na trnek se z veliko sreče ujame tudi koi krap- velika zlata ribica.
Drugi ribnik se skriva za ograjo in služi za sprehode in počitek. Čeprav barva vode ni najlepša, preseneti z lepimi odsevi dreves.
Tretji pa je primerek ribnika, ki se res ne more pohvaliti z lepoto. Svetlo rjave barve vode, na gladini pa plava plast, ki daje občutek izjemne onesnaženosti.
Kje ga najdete: sredi nakupovalnega centra na jugu Maribora
Velikost: neznano
Globina: neznano
Kje ju najdete: v kraju Razvanje
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ribnika Razvanje se nahajata v kraju Razvanje. Ob mojem obisku se je odvijala ribiška tekma in očitno sta ribnika priljubljena, saj je bilo res veliko ribičev ob obali večjega ribnika.
Kje ga najdete: v kraju Razvanje
Velikost: neznano
Globina: neznano
Betnavski ribnik je lepo urejen ribnik in čeprav se nahaja tik ob cesti, lahko ob njem najdete svoj mir. Ob obali ribnika je veliko klopi za ribiče.
V bližini se nahaja čudovit baročni dvorec Betnava s parkom Betnava, zasnovanim v stilu angleškega krajinskega sloga. Arheološke najdbe pričajo, da je bilo to območje poseljeno
že v prazgodovinskem času, ljudsko izročilo pa pravi, da je pod je pod zemljo pogreznjeno »Belo mesto.«
V bližini dvorca leži gozd, priljubljen za sprehode, tek ali kolesarjenje v senci dreves. Del gozda je Pustolovski park.
Ko obiščete park, obiščite tudi Čebelarski center, kjer vam predstavijo številne čebelarske zanimivosti, način pridelave medu, čebelnjak, degustirate pa tudi različne vrste medu in medenega žganja.
Vir: maribor-pohorje.si
Kje ga najdete: v okolici Pohorja
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ribnik Radvanje je nastal ob kopanju gline za opekarno. Je priljubljen za ribolov, saj se v njem lahko na trnek ujame kapitalni krap, ameriški somič ali babuška. Ob ribniku se nahaja koča.
Ob mojem obisku je bilo ob obali ribnika kar nekaj ribičev, ki so vidno uživali v poletni nedelji.
Kje ju najdete: pri parkirišču smučišča Mariborsko Pohorje
Velikost: neznano
Globina: neznano
Ribnik se nahaja pri spodnji postaji smučišča Mariborsko Pohorje. Njegova okolica je dopolnjena s klopcami, ki vabijo k počitku. Ob robu obale se nahaja večja lesena hiška za račke.
Drug ribnik je v bližini hotelov.
Kje ga najdete: vzhodno od Maribora pri Mariborskem otoku
Velikost: 14 km
Globina: 14,5 m
Mariborsko ali Bresterniško jezero je nastalo z zajezitvijo reke Drave. Južno obalo jezera poraščajo gozdovi, ponekod pa nastajajo posebni obvodnimi habitati, zato je jezero pomembno naravovarstveno območje in zaščiten krajinski park.
Jezero je zelo priljubljen kraj za rekreacijo za Mariborčane in druge obiskovalce. Ob obali jezera je veliko možnosti za aktivnost preživljanje časa: jezero daje možnost za veslanje, surfanje, jadranje, plavanje v bazenu ali pa sprehod, kolesarjenje ali tek. Ob jezeru je tudi več gostinskih lokalov z otroškimi igrali. Mimo Mariborskega jezera vod tudi Dravska kolesarska pot.
Kje ga najdete: blizu kraja Sv. Jurij ob Ščavnici
Velikost: 12 ha
Globina: 15 m
Gajševsko jezero leži v kraju Gajševcih v Pomurju. Znano je kot največje akumulacijsko jezero tod okoli, še posebej pa je priljubljeno med ribiči, saj v njem prebivajo zelo veliki krapi. Ob jezeru biva cela vrsta različnih doživetij.
Okoli jezera je speljana več kot 3 kilometre dolga sprehajalna pot, po kateri vas bo spremljalo glasno petje številnih vrst ptic. Poleti je jezero zaradi ugodnega vetra odlična destinacija za deskarje, pozimi pa za tiste, ki radi obujete drsalke.
Gajševsko jezero je tudi lokacija srečanja motociklistov, ki ga organizira bližnje društvo ljubiteljev malo drugačnega vetra v laseh.
Ko se naužijete jezera, obiščite Park doživetij Križevci, ki vas popelje po Čutni poti, otroci in odrasli boste uživali na napravah za rekreacijo in spoznavali naravo ob nasadu Gregorjev Matičnjak z učno potjo med ogroženimi drevesnimi vrstami Prlekije. Za sončni zahod se vrnite k jezeru, saj je nepozabno videti, kako sonce ugaša za pšeničnimi polji.
Kje ga najdete: blizu kraja Sv. Jurij ob Ščavnici
Velikost: 12 ha
Globina: 15 m
Blaguško jezero se nahaja blizu kraja Sv. Jurij ob ŠČavnici, zgrajeno pa je bilo za zbiranje dežja v spomladanskem in jesenskem času za namakanje polj v vročih poletjih. Danes je namenjeno predvsem ribolovu in izletništvu.
Lepo urejena okolica privablja sprehajalce, ki posedajo po pomolih, obalo jezera pa lahko izkoristite tudi kot piknik prostor. Pogumni se v njem tudi ohladijo.
V okolici jezera so že pred mnogimi leti prepoznali posebna sevanja, ki naj bi vplivala na počutje.
Poleg Blaguškega jezera lahko v bližnji okolici obiščete še Gajševsko, Negovsko in Trojiško jezero.
Kje ga najdete: v Krajinskem parku Negova
Velikost: 7,2 ha
Globina: 4 m
Negovsko jezero se nahaja v Krajinskem parku Negova, v svojih globinah in gladinah ob belem lokvanju in vodnem oreščku pa nosi izjemne zgodbe. Nastalo je pred 400 leti z združitvijo 14 grajskih ribnikov, ki so imeli v času turških vpadov poleg gradu Negova pomembno obrambno vlogo.
Danes lahko obiščemo le še 3 ribnike, enega v bližini gradu, Klokečov ribnik na zahodni strani parka, tretji pa je Negovsko jezero.
Okolica Negovskega jezera vam bo postregla z mnogimi doživetji. Ob jezeru se nahaja znameniti Žigrtov hrast s častitljivo starostjo 250 let. Pod jezom si oglejte Sitarjev mlin, nad jezerom pa vas bo v preteklost popeljala hiša Ivana Krambergerja, znanega politika in dobrotnika iz Negove. V okolici jezera se lahko napojite pri naravnih slatinskih vrelcih, okrepčali pa se boste v bližnji turistični kmetiji, kjer vam postrežejo domačimi sokovi in slovenjgraško gibanico.
Danes grad Negova sodi med največje in značilne gradove v Pomurju in je pomemben spomenik preteklosti. Prav tako pa je priljubljen za organizacijo porok, tako da bo poskrbel tudi za prihodnost.
Negovsko jezero je vsekakor odlična izletniška točka, ki vas bo z vsemi čutili pospremila od preteklosti do danes.
Kje jih najdete: v kraju Osek v Slovenskih Goricah
Velikost: neznano
Globina: neznano
Štiri ribnike v kraju Osek v Slovenskih Goricah boste našli po klancu na gozdnem robu.
Prvi | Prejšnji | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Naslednji | Zadnji | Vsi |
Vsa vsebina na strani je moja, kot so moja jezera. :)
Manca Korelc
©
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.